Zimą, jeśli nie poświęciłeś czasu na przygotowanie samochodu, upewnij się, że jest w jak najlepszym stanie, aby nie być zaszokowanym, jeśli nie zacznie on dobrze pracować w jeden z tych mroźnych zimowych poranków. Oto niektóre z kluczowych kontroli, które powinieneś przeprowadzić w swoim pojeździe, zanim zimowa pogoda przyniesie Ci żniwo i zostawi Cię na nogach i spóźnisz się do pracy w poniedziałek rano.

 

Przeprowadzić kontrolę oleju.

 

Niezwykle ważne jest sprawdzanie poziomu oleju w samochodzie w miesiącach zimowych. Jest to jednak coś, co należy robić przez cały rok.

Dobrym pomysłem może być również wymiana oleju silnikowego. Latem należy stosować gęstszy olej, aby zapewnić prawidłowe smarowanie silnika, ponieważ wzrost temperatury powoduje, że olej staje się rzadszy. Z tego powodu należy wymienić go na rzadszy, lżejszy olej podczas zimnej pogody, ponieważ oleje ciężkie nie są tak skuteczne. Mimo, że wymiana oleju sama w sobie jest wystarczająco prosta, upewnij się, że zapoznałeś się z instrukcją obsługi, aby ustalić rodzaj oleju, jakiego potrzebuje Twój samochód.

Upewnij się, że samochód jest ciepły

Chłodnica samochodowa pomaga utrzymać stałą temperaturę w silniku niezależnie od temperatury zewnętrznej, a gdy jest zimno, ogrzanie silnika jest trudniejsze niż kiedykolwiek, co oznacza, że należy sprawdzić poziom płynu chłodzącego i płynu zapobiegającego zamarzaniu.

Jeśli nie sprawdzisz systemu i nie zostanie on napełniony do odpowiedniego poziomu, to jeśli temperatura będzie wystarczająco niska, silnik może zamarznąć i w związku z tym nie uruchomi się. Jeżeli silnik zostanie zamarznięty, to w zależności od tego, jak długo będzie trwał mróz, może okazać się, że nie będziesz w stanie korzystać z samochodu przez wiele dni.

Zobacz również:  Wosk do samochodu - rodzaje wosków

Wraz z płynem chłodzącym ważne jest, aby dodać płynu zapobiegającego zamarzaniu do układu. Można uzyskać gotowy roztwór. Należy jednak najpierw upewnić się, że wszystkie stare płyny zapobiegające zamarzaniu zostały wypłukane, ponieważ może to spowodować korozję, a w konsekwencji wycieki.

Naładuj akumulator

Samochód nie zawsze będzie sygnalizował, kiedy bateria ma upaść, co oznacza, że jeśli nie przetestujesz jej przed nadejściem mroźnej zimy, możesz zostać pozostawiony na lodzie. Chociaż jest mało prawdopodobne, że nowa bateria spowoduje jakiekolwiek problemy, starsze baterie będą o wiele bardziej problematyczne w zimową pogodę.

Aby sprawdzić akumulator w samochodzie, po prostu zabierz go do warsztatu i z przyjemnością to zrobią mechanicy. Będą oni mogli doradzić Ci, jaki jest stan akumulatora i czy jego wymiana byłaby korzystna. Jeśli jest to przypadek wymiany baterii, poinformują Cię o rodzaju baterii, jakiej potrzebujesz – dzięki czemu będziesz mógł zakupić akumulator.

Kontrola pod maską

Sprawdź wszystko pod maską, aby upewnić się, że wszystkie odpowiednie poziomy płynu zostały uzupełnione. Dobrym pomysłem jest również szukanie zużycia, które mogłoby wpłynąć na osiągi samochodu w okresie zimowym. Sprawdź pasy, węże i widoczne przewody pod kątem śladów korozji i zużycia. Jeśli zetkniesz się z czymś, to warto poprosić profesjonalistę, aby to sprawdził, a nie ignorował i musiał czekać na pomoc w razie awarii w mroźnych temperaturach.

Zobacz również:  Długoterminowy wynajem samochodu - dobre rozwiązanie?

Uzupełnianie paliwa

Zawsze źle jest jeździć samochodem na prawie pustym zbiorniku, ponieważ nigdy nie wiesz, na co może być potrzebne to dodatkowe paliwo. Zimą powinieneś mieć zawsze dosyć pełny zbiornik, kiedy ruszasz w podróż, ponieważ silnik Twojego samochodu zapewni Ci jedyne źródło ciepła, jeśli utkniesz gdzieś w śniegu w którym to przypadku możesz potrzebować dodatkowego paliwa, które tam jest.

Kontrola zewnętrzna

Przed wyruszeniem w podróż należy szybko poruszać się po samochodzie i sprawdzić, czy wszystkie istotne części działają prawidłowo. Sprawdź reflektory, światła boczne, tylne i światła hamowania oraz wycieraczki szyb. Są to obok płynów silnikowych, również te części pojazdu, które będą musiały być wymieniane najczęściej, więc najlepiej sprawdzać je przez cały rok, a nie tylko przez zimę.

Opony

Ciśnienie w oponach to kolejna rzecz, którą należy sprawdzać przez cały rok, a nie tylko zimą. Jednak zimą, gdy drogi są śliskie, poprawne ciśnienie w oponach jest jeszcze ważniejsze, ponieważ ma wpływ na prowadzenie samochodu.

W instrukcji, podane zostanie zalecane ciśnienie powietrza w oponach samochodu, w zależności od pory roku i należy je odpowiednio dostosować. Utrzymanie właściwego ciśnienia powietrza w oponach pozwoli również na maksymalne obniżenie zużycia paliwa, co z kolei pozwoli zaoszczędzić pieniądze.

Przed wyruszeniem w podróż upewnij się, że przeprowadziłeś kontrolę, a Twój samochód, dotrze do lata.