Wśród produktów ubezpieczeniowych przeznaczonych dla kierowców znajduje się także minicasco, a więc okrojona wersja pełnego autocasco. Charakteryzuje się zawężonym obszarem ochrony, ale ma także wiele zalet i może być dobrym rozwiązaniem dla niektórych użytkowników dróg. Czym tak naprawdę jest i kto może na nim skorzystać?

Co to jest ubezpieczenie minicasco?

W kontekście kierowców stawiany jest wymóg posiada aktualnej polisy OC, natomiast ubezpieczenie AC ma charakter dobrowolny i może przyjmować różną formę. Wiele osób decyduje się na wariant pełnego zabezpieczenia, lecz ubezpieczyciele chcąc zachęcić posiadaczy samochodów do wykupu takich polis, oferują również okrojone wersje takiej ochrony, a więc minicasco. Niektóre firmy zamiennie używają przy tym produkcie również nazwy smart casco. Ma to na celu ochronę pojazdu, lecz ubezpieczyciel ogranicza swoją odpowiedzialność do określonych sytuacji. Jest to stosunkowo młody produkt na rynku ubezpieczeń, lecz w większości przypadków polisa obejmuje takie wydarzenia jak:

  • wypadek z winy kierowcy – jednak tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z tak zwaną szkodą całkowitą, a więc koszt naprawy przekracza około 70% wartości pojazdu;
  • kradzież pojazdu;
  • zniszczenie samochodu spowodowane oddziaływaniem żywiołów, a więc pożary, huragany, powodzie czy uderzenia pioruna.
Zobacz również:  Okazje dotyczące samochodów używanych

W praktyce oznacza to zatem, że z zakresu ubezpieczenia wyłączone są szkody częściowe, więc nie otrzymamy odszkodowania w przypadku drobnych stłuczek czy zarysowań. Jak przy każdej polisie trzeba mieć również na uwadze, że poszczególne firmy ustalają także inne punkty wyłączające je z odpowiedzialności. Zwykle dotyczy to sytuacji w których szkody powstały wskutek umyślnego zachowania lub rażącego niedopatrzenia, w przypadku pojazdów bez ważnych badań technicznych oraz wykorzystywanych w celach zarobkowych lub podczas rajdów.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie minicasco?

Ten rodzaj polisy nie oferuje może bardzo szerokiej ochrony, lecz jest to bardzo cenny produkt, który może się przydać w wielu przypadkach i z tego względu nie brakuje chętnych na takie ubezpieczenia. Będą one odpowiednie choćby w przypadku młodych kierowców, którzy nie wypracowali sobie jeszcze uprawnień do zniżek i cena pełnego AC przekracza ich możliwości finansowe. Jest to również dobre rozwiązanie dla użytkowników starszych samochodów, gdy spada wartość pojazdu i wysokie koszty z tytułu pełnego AC przestają być opłacalne. Podobnie wygląda to w przypadku młodszych pojazdów, lecz o niewielkiej wartości. Warto mieć na uwadze, że w przypadku bardzo starych samochodów wielu ubezpieczycieli odmawia udzielenia pełnego AC i wersja minicasco jest wtedy jedyną szansą na wykupienie takiej polisy.

Zobacz również:  Eco-driving - filozofia, czy moda

Czy opłaca się wybierać minicasco?

Głównym atutem tego rozwiązania jest niższa cena, a mimo wszystko zabezpieczenie na wypadek poważnych szkód czy utraty samochodu z powodu kradzieży. To czy minicasco będzie opłacalne zależy jednak od konkretnego przypadku – nie warto decydować się na ten wariant jeśli posiadamy nowe oraz bardzo wartościowe samochody. Jeśli jednak jest to starszy i mniej cenny pojazd to może to być o wiele bardziej opłacalne niż wydawanie większym sum na pełną ochronę. Przede wszystkim decydują zatem względy finansowe – jeśli nie zabezpieczamy się pełną polisą AC to warto uzupełnić jednak podstawowe OC o ubezpieczenie minicasco, by zabezpieczyć się na poczet poważnych wypadków i kradzieży.