Marzysz o samochodzie, ale nie masz gotówki? Nie możesz też wziąć kredytu na samochód? Nie rezygnuj. Wynajmij samochód długoterminowo i poczuj komfort z jazdy. Coraz więcej przedsiębiorców odchodzi od pomysłu kupna samochodu dla firmy, ponieważ wyłożenie gotówki na samochód znacznie ogranicza możliwości operacyjne firmy i jej płynność finansową, a utrzymanie tego pojazdu w firmie wiąże się z dodatkowymi kosztami tj. amortyzacją, ubezpieczeniem i wszelkiego rodzaju naprawami. W związku z tym firmy decydują się na zewnętrzne finansowanie samochodu, za pomocą leasingu i wynajmu długoterminowego.

Czym jest długoterminowy wynajem samochodu osobowego?

Wynajem długoterminowy pojazdu jest to dzierżawa na określony czas zawarty w podpisywanej umowie, zazwyczaj jest to okres od 2 do nawet 5 lat. Klient zobowiązuje się w umowie do dokonywania stałych co miesięcznych opłat firmie wynajmującej. W umowie między najemcą, a wynajmującym są jasno określone parametry samochodu na czas wynajęcia np. przypuszczalny przebieg pojazdu w tym okresie, czyli tzw. limit kilometrów, okres na jaki zawarta jest umowa, wysokość rat oraz inne korzyści, jakie klient otrzymuje w ramach podpisywanej umowy.

Kto może skorzystać z długoterminowego wynajmu pojazdu?

Każdy, zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna. Opcja ta dedykowana jest dla osób, które potrzebują samochodu na dłuższy okres czasu, a ich sytuacja życiowa nie pozwala ani na zakup komfortowego pojazdu, ani na otrzymanie kredytu w banku. Firmy wynajmujące samochody są na tyle elastyczne, że dla każdego klienta dopasują dogodne rozwiązanie ratalne, biorąc pod uwagę zdolność finansową zainteresowanego.

Jakie są zalety długoterminowego wynajmu samochodu?

Przede wszystkim zaletą są stałe miesięczne raty za wynajem, co pozwala na bardziej świadomą stabilizację finansową. Dużą zaletą jest też spokój i bezpieczeństwo w przypadku awarii pojazdu lub wypadku drogowego, ponieważ w cenę wynajmu wliczone jest już ubezpieczenie, assistance, naprawy i przeglądy oraz auto zastępcze. Klient nie ponosi już żadnych innych dodatkowych kosztów, jakie są standardowo przy zakupie pojazdu. Wszelkie formalności tj. przygotowanie samochodu do wydania, umawianie przeglądów, sprawy związane z mandatami, są po stronie firmy wynajmującej, dlatego jest to duża wygoda i komfort dla klienta. Jedynym dodatkowym kosztem jest tankowanie paliwa.

Zobacz również:  Korytarz życia

Dla kogo przeznaczony jest długoterminowy wynajem pojazdu, a dla kogo leasing?

Biorąc pod uwagę powyższe zagadnienia, długoterminowy wynajem samochodu jest dedykowany dla osób, które po ukończeniu terminu najmu zawartego w umowie, nie będą już dłużej wynajmować pojazdu i nie planują też jego zakupu, ze względu na zbyt wysoką cenę. Natomiast jeżeli użytkownik po skończeniu tego terminu chciałby nadal korzystać z pojazdu, korzystniejsza dla niego byłaby opcja leasingu samochodu. Leasing samochodu jest pewnym rodzajem kredytowania zakupu auta przez firmę. Dlaczego forma leasingu w tym przypadku jest korzystna? Po zakończeniu umowy leasingowej klient może zakupić dzierżawiony samochód po preferencyjnej cenie. Z drugiej strony jednak, w przypadku leasingu zazwyczaj mamy do czynienia z wyższymi ratami, niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Klient nie otrzymuje też auta zastępczego na czas naprawy pojazdu, a przeglądy i naprawy są płatne osobno. Trzeba wspomnieć też o tym, że w umowie leasingowej nie podaje się limitu kilometrów, tak jak w przypadku najmu samochodu, co gwarantuje nie ponoszenie dodatkowych kosztów po przekroczeniu deklarowanego limitu.

Zobacz również:  Czym jest minicasco i dla kogo jest przeznaczone?

Długoterminowy wynajem samochodu, a podatek VAT

W przypadku wynajmu samochodu osobowego, przedsiębiorca ma 2 możliwości na odliczenie podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych: pełne oraz częściowe odliczenie. Pełne odliczenie podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych jest możliwe po zgłoszeniu najmowanego pojazdu do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca musi także wprowadzić w firmie regulamin korzystania z pojazdu oraz prowadzić kilometrówkę, czyli ewidencję przebiegu pojazdu. Drugą opcją jest częściowe odliczenie, które dotyczy przedsiębiorców korzystających z wynajmowanego pojazdu w celach firmowych i prywatnych. W tej sytuacji firma może odliczyć 50% podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych oraz paliwa.

Czy długoterminowy wynajem samochodu jest opłacalny?

Wszystko zależy od puntu widzenia i określenia końcowego celu wynajmu samochodu. Na pewno wynajęcie pojazdu będzie opłacalną inwestycją dla osób, które nie planują zakupu pojazdu po zakończeniu umowy, a chcą tylko na jakiś czas go wynająć, a nie będzie opłacalny dla tych, którzy docelowo za kilka lat kupią samochód. Wtedy oczywiście bardziej opłacalny będzie leasing. Najem długoterminowy samochodu nie jest rozwiązaniem tanim, trzeba wziąć pod uwagę ewentualne przekroczenie limitu szacowanych i podanych w umowie kilometrów i liczyć się z ryzykiem dopłaty za każdy dodatkowo przejechany kilometr. Należy pamiętać też o tym, że w dniu oddania pojazdu do wypożyczalni, rzeczoznawca będzie dogłębnie kontrolował cały samochód w poszukiwaniu uszkodzeń, za co koszty ponosi już klient.