Jeśli jesteś kierowcą prawdopodobnie spotkałeś się kiedyś z terminem “korytarz życia”. Być może wiesz także jak wielkie ma znaczenie taki korytarz w przypadku jakiegokolwiek wypadku na drodze. Jeśli nie – nic straconego. Z tego artykułu dowiesz się między innymi: czym jest korytarz życia, czy jego stworzenie jest obowiązkowe, a także dlaczego należy zostawić miejsce dla pojazdów uprzywilejowanych.

Korytarz życia – co to właściwie jest?

Korytarz życia bywa także niekiedy nazywany korytarzem ratunkowym. To ta druga nazwa mocno wskazuje na jego zadanie. Korytarz taki jest bowiem metodą tworzenia przejazdu dla służb ratunkowych – pogotowia oraz straży pożarnej podczas korków. Dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu dojazdu służb, a przez to także zwiększenie szansy na przeżycie osób poszkodowanych. Jeśli doszło do wypadku, stojące na zakorkowanej drodze samochody powinny dojechać do krawędzi jezdni, prawej lub lewej – w zależności od pasa, tak aby pomiędzy nimi powstała wolna przestrzeń, która ułatwi dojazd służbom. Warto pamiętać, że każda sekunda jest na wagę złota – im szybciej pomoc dotrze do poszkodowanych, tym większa szansa na ich przeżycie.

Zobacz również:  Wosk do samochodu - rodzaje wosków

Regulacje prawne związane z korytarzem życia w Polsce…

Kwestia tworzenia korytarza życia w Polsce nie jest uregulowana prawnie, na chwilę obecną trwają prace mające na celu wdrożenie takiego rozwiązania. Oznacza to, że nie ma obowiązku tworzenia korytarzy ratunkowych, a kierowcy, którzy nie zjadą do krawędzi jezdni nie zostaną w żaden sposób ukarani. Istnieją jednak akcje uświadamiające zmotoryzowanych. Na przykład takie jak ta prowadzona przez członków Ochotniczych Straży Pożarnej z Czernej i Ujazdu Górnego – “Korytarz Życia – Włącz Myślenie”. Dzięki niej coraz więcej kierowców wie, jak ważna dla życia i zdrowia ludzkiego jest szybka reakcja i utworzenie przejazdu dla służb ratunkowych.

… i za granicą

Niektóre państwa europejskie posiadają stosowne regulacje prawne związane z tworzeniem korytarzy ratunkowych. Są to: Austria, Niemcy, Czechy, Słowenia oraz Szwajcaria. Nie zastosowanie się do tych zasad podczas samochodowej podróży po wymienionych wcześniej państwach może poskutkować surową karą.

Jak utworzyć korytarz życia?

Zasady tworzenia korytarza ratunkowego są niezwykle proste. Gdy droga jest zakorkowana i słychać syreny pojazdów uprzywilejowanych należy zjechać do odpowiedniej krawędzi drogi – prawej lub lewej. Przy jezdniach dwupasmowych nie będzie z tym najmniejszego problemu, co jednak w przypadkach, gdy poruszamy się drogą o większej ilości pasów? Z pomocą przychodzi zasada prawej ręki.

Zobacz również:  Eco-driving - filozofia, czy moda

Zaciśnij rękę w pięść, a następnie wyprostuj tyle palców ile pasów ma droga. Kciuk prawej dłoni zawsze symbolizuje skrajny lewy pas, na którym należy zjechać do lewej krawędzi. Przestrzeń pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym to miejsce na utworzenie korytarza ratunkowego. Pozostałe palce dłoni symbolizują pasy, na których należy zjechać do prawej krawędzi jezdni.

Zapamiętując tę prostą zasadę i stosując się do niej na drodze ułatwimy i przyspieszymy dojazd do poszkodowanych służbom ratunkowym, a tym samym prawdopodobnie przyczynimy się do uratowania im życia.