Czym jest auto detailing? W skrócie, jest to niezwykle precyzyjna, gruntowna i rzetelna kosmetyka samochodowa. Można powiedzieć, iż wręcz pedantyczna. Usługa ta jest skierowana do osób, które lubią dbać o swoje samochody oraz o to, aby zawsze prezentowały się perfekcyjnie. Renowacja samochodu przeprowadzana jest w kilku etapach, z których każdy ma ze sobą ścisły związek. Specjaliści od detailingu mają świadomość tego, że każdy samochód wymaga indywidualnego podejścia. W związku z tym, dostosowują poszczególne usługi do odrębnych potrzeb każdego samochodu.

Zakres usług wchodzących w auto detailing

Pierwszy etap gruntownej renowacji samochodu polega na skrupulatnym oczyszczeniu pojazdu z zewnątrz oraz na przygotowaniu lakieru do dalszych zabiegów estetycznych. Samochód jest oczyszczany z wszelkich zabrudzeń, jakimi mogą być owady, ptasie odchody, żywica i inne. Oprócz dokładnego umycia i odtłuszczenia lakieru, na tym etapie wykonuje się również staranne mycie silnika i jego komory wraz z zabezpieczeniem ich za pomocą przeznaczonego do tego środka. Eksperci w tej części zajmują się także oczyszczeniem kół oraz wnęk drzwiowych.

Zobacz również:  Czym jest minicasco i dla kogo jest przeznaczone?

Kiedy samochód jest dokładnie umyty z zewnątrz, następuje przejście do kolejnego etapu, w którym pod lupę wzięte zostaje wnętrze pojazdu. Przychodzi czas na dokładne odkurzenie samochodu oraz wszelkich jego zakamarków, kieszeni czy schowków. Zakres usług obejmuje także pranie/czyszczenie tapicerek oraz ich konserwację, a na specjalne życzenie – impregnację. Na tym etapie odbywa się również mycie szyb i lusterek zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a także czyszczenie wszelkich akcesoriów znajdujących się w samochodzie, takich jak, np. koło zapasowe, czy gaśnica. Na zakończenie tej fazy następuje zabezpieczenie i konserwacja zewnętrznych części samochodu.

Trzeci etap to polerowanie lakieru, w którym poddaje się go mechanicznej korekcie. Ma to na celu usunięcie rys i hologramów, zwiększenie intensywności koloru, zabezpieczenie lakieru oraz nabłyszczenie go. W zależności od grubości powłoki lakieru, do polerowania indywidualnie dobiera się materiały tak, aby osiągnąć pożądany efekt. Zdarza się, iż niezbędne jest kilkukrotne polerowanie w celu osiągnięcia końcowego rezultatu.

Na zakończenie, w celu jak najdłuższego utrzymania efektu, lakier samochodu należy odpowiednio zabezpieczyć. Firmy mają szeroką ofertę zabezpieczeń lakieru, wybierane w zależności od długości okresu zabezpieczenia, połysku i głębi koloru, a także od efektu gładkości lakieru. Wśród powłok ochronnych wymienia się m.in. woski, powłoki polymerowe, folie ochronne oraz powłoki ceramiczne. Ich zastosowanie nie wymaga woskowania i nabłyszczania lakieru, zapewnia długotrwały, intensywny połysk oraz głęboką barwę lakieru, gwarantuje redukcję osadzania się zabrudzeń, a woda spływa po nim nie pozostawiając smug i zacieków. W związku z tym, samochód znacznie rzadziej wymaga mycia. Powłoki ochronne dają też gwarancję długoterminowej ochrony karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych oraz korozją.

Zobacz również:  Jakie opony letnie kupić