Każdy zmotoryzowany rodzić wie , że fotelik samochodowy to jedna z niezbędnych, oraz obowiązkowych rzeczy którą trzeba posiadać. I nie powinno podlegać to żadnym dyskusjom. Każdy rodzic jak i kierowca chce ,aby nasze dziecko w każdej sytuacji czuło się komfortowo, i bezpiecznie. Poza tym nakazują to, przepisy o ruchu drogowym w naszym kraju, jak  iw innych państwach. Na dzień dzisiejszy fotelik samochodowy, to najbezpieczniejsza forma zabezpieczenia naszego dziecka w trakcie podróży.

A więc, co warto wiedzieć o fotelikach ? Zacznijmy od wspomnianych powyżej przepisów.

Przepisy dotyczące przewożenia dzieci w aucie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w foteliku samochodowym muszą być przewożone dzieci które nie przekraczają 150 cm wzrostu. Nie można przewozić dziecka do lat trzech w samochodzie, które nie ma zamontowanych pasów bezpieczeństwa.

Zakazane jest przewożenie dzieci do 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika .

Natomiast jeśli nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika, a dziecko ma co najmniej  trzy lata, może podróżować bez fotelika, jeśli jest dobrze i prawidłowo przypięte pasami bezpieczeństwa.

Kierowca powinien pamiętać o tym, że za przewożenie dziecka poza fotelikiem, i nie stosowanie się do obowiązujących przepisów grozi ukaranie mandatem, oraz punkty karne.

Jaki fotelik samochodowy wybrać , i na co zwrócić uwagę ?

Ważną kwestią na którą powinno się zwrócić uwagę to, to czy fotelik samochodowy spełnia ówczesnym standardom, normom bezpieczeństwa,i czy ma odpowiednie atesty, certyfikaty, homologację, no i czy spełnia nasze oczekiwania. Kolejna ważna rzecz to odpowiedni dobór fotelika do wieku,oraz wagi naszego dziecka. Warto zwrócić uwagę czy fotelik może mieć jakieś dodatkowe funkcję , oraz czy dany model będzie pasował do samochodu w którym dziecko będzie przewożone. Przy mocowaniu takiego fotelika wszystko musi być stabilne i dobrze spasowane. A więc pasy bezpieczeństwa nie mogą być za krótkie. Najlepiej, to wszystko sprawdzić przed zakupem wybranego modelu, aby później nie było niemiłych niespodzianek. Warto przed zakupem poczytać różne fora, czy portale na temat fotelików samochodowych. Jeśli już zdecydujemy się na dany model fotelika , warto jeszcze w sklepie zapytać się sprzedawcy, czy ten wybór  będzie dla naszego dziecka najlepszą opcją.

Jakie jest najbezpieczniejsze miejsce do mocowania ?

Jeśli po środku tylnej kanapy nie ma żadnej wypukłości, to właśnie jest to najlepsze miejsce do mocowania naszego fotelika. Kolejnym bezpiecznym miejscem jest montaż fotelika również na tylnej kanapie, ale od strony pasażera. Niezależnie czy to będzie prawa strona, czy lewa.

Dobrze nie zapominać o tym, kiedy chcemy przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy, aby wyłączyć poduszkę powietrzną .

Jak zamontować fotelik samochodowy?

W tej kwestii wszystko jest uzależnione od tego jaki model fotelika wybierzemy, ponieważ  jedne foteliki są montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa, a inne za pomocą coraz bardziej popularnego systemu mocowań ISOFIX. Ten system powinien znajdować się w każdym nowo wyprodukowanym aucie. Jest on bardzo bezpieczny ponieważ  fotelik wczepiany jest przez specjalne zaczepy które są przymocowane w aucie do tylnej kanapy. Co jest bardzo łatwe w zamontowaniu fotelika. Niektóre modele fotelików posiadają tak zwaną nogę, która zapewnia dodatkową stabilizację.

Poza tym sprzedawca w sklepie powinien pokazać jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy , oraz w każdym zestawie znajduje się dokładna instrukcja obsługi, jak to prawidłowo zrobić.

Fotelik samochodowy, to produkt do którego warto podejść z rozsądkiem ale i też na pewno z rozwagą. Ma zapewnić bezpieczeństwo naszemu dziecku w trakcie podróży, ale i komfort jazdy.  Jest , to taki produkt na którym nie powinno się oszczędzać , a i dobrze przed zakupem warto zorientować się co oferuje rynek w tym zakresie, i wybrać najlepszą opcję dla nas , samochodu oraz naszego małego pasażera.

Zobacz również:  Postępowanie w przypadku awarii samochodu z wypożyczalni