Każdy kierowca musi mieć opony. Bez nich nie będzie mógł ruszyć w trasę. Aktualnie zbliża się lato i z tego powodu w tym tekście zostanie przedstawiony poradnik dotyczący zakupu opon letnich. Będzie on przydatny dla każdego kierowcy, ponieważ pułapki, w które można wpaść, podczas tego procesu cały czas się zmieniają. Osoby nowe powinny przeczytać kilka artykułów na ten temat, dzięki czemu ustrzegą się problemów z kupnem opon do swojego samochodu.

Opony letnie- czym się charakteryzują

Pozwalają one osiągać lepsze wyniki, a także bezpieczniejszą jazdę w okresie letnim. Wyróżniają się one twardszą mieszanką, dzięki czemu w okresie cieplejszym staje się ona bardziej miękka i dostosowuje się do różnych warunków atmosferycznych. Następną cechą charakterystyczną jest fakt, że opony letnie posiadają znacznie mniej rowków od opon zimowych. Mają one również mniejszą zawartość kauczuku, przez co gorzej będą sprawdzały się w zimowych warunkach atmosferycznych. Skoro są twardsze to uzyskują również mniejsze tarcie, a ono z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i kierowca może oszczędzić pieniądze. Opony letnie mają również krótszą drogę hamowania, ponieważ posiadają dużą powierzchnię stykową z podłożem.

Zobacz również:  O czym pamiętać oddając samochód do wypożyczalni?

Czym kierować się, podczas zakupu opon letnich

1. Cena

Będzie ona odgrywała bardzo dużą rolę w tym temacie. Najwyższej klasy opony letnie mogą kosztować nawet po kilka tysięcy złotych. Jeśli kogoś stać na taki wydatek to oczywiście może skorzystać z najlepszych dostępnych produktów, ponieważ za tym kryją się oszczędności związane z wydajnością pojazdu, a także bezpieczeństwo na drodze. Jednak większość osób nie jest w stanie przeznaczyć takiej kwoty na opony letnie. Z tego względu warto oszacować swój budżet i szukać najlepszych opon w dostępnej kwocie.

2. Klasy opon letnich

Wyznaczają one jakość. Producenci najwyższej klasy opon mają ofertę skierowaną do osób bogatszych. Cena za oponę waha się w przedziale od 250 do 350 zł. Następna klasa to klasa średnia. Opony będą kosztowały od 200 zł wzwyż. Wszystko zależy od producenta i wielkości danego ogumienia. Następna klasa jest najczęściej kupowana. Jest to klasa ekonomiczna, którą można podsumować zdaniem, że jest to dość dobra jakość w bardzo przyzwoitej cenie. Opony letnie tej klasy są bardzo często wybierane i cieszą się dużym zaufaniem ze strony klientów. Ostatnią klasą jest klasa najniższa. Są to bardzo słabe opony, który kupno jest bardzo wątpliwe.

Zobacz również:  Malowanie natryskowe lakieru samochodowego

3. Producent

Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj marka, która stoi za produktem. Na rynku można znaleźć firmy, które cieszą się dobrą opinią i niską ceną. Są również bardzo znane przedsiębiorstwa, które kreowały swój wizerunek przez lata i stawiają oni na jakość, chociaż cena jest również bardzo wysoka.

Podsumowując, kupno opon letnich jest związane z dość sporym wydatkiem finansowym. Warto wybrać opony lepszej jakości, które będą sprawdzały się w wielu warunkach, ponieważ to pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy i kierowca będzie czuł się bezpieczniej w swoim samochodzie.