Jak wiadomo drażniące smugi na szybie, a także skrzypienie wycieraczek w zdecydowanej większości przypadków będzie oznaczać, że konieczna będzie ich wymiana. Czym powinno się sugerować przy dokonaniu wyboru?

Kiedy trzeba wymienić wycieraczki, a kiedy jest jeszcze możliwość ich uratowania?

Nie można z góry określić, kiedy konieczna jest wymiana wycieraczek samochodowych. Oczywiście część producentów podaje orientacyjną żywotność produktów, jednak warto wiedzieć, że jest ona uzależniona przede wszystkim jakości gumek, intensywności eksploatacji samochodu, a także ich rodzaju. Zauważalna jest jednak jedna reguła, tańsze wycieraczki samochodowe starczą na zdecydowanie krótszy czas w porównaniu do produktów najwyższej możliwej jakości.

Klasyczne wycieraczki przegubowe

Wybór tego rodzaju wycieraczek jest bardzo prosty. W zdecydowanej większości przypadków w opakowaniu dostępna jest bowiem lista modeli samochodów, do których będzie pasowała dana wycieraczka. Rekomendowane jest jednak wzięcie ze sobą do sklepu starego pióra lub jego wcześniejsze zmierzenie. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że aftermarketowe wycieraczki, będą się różniły długością od oryginału. Trzeba podkreślić, że od dwóch lub trzech centymetrów może zależeć praca wycieraczek.

Zobacz również:  Eco-driving - filozofia, czy moda

Nowoczesne wycieraczki bezprzegubowe

Warto wiedzieć, że w nowoczesnych wycieraczkach bezprzegubowych stelaż został zastąpiony bardzo elastyczną gumową szyną. Pióro musi być koniecznie właściwie dopasowane do danego modelu auta, a dokładniej krzywizny tej szyby. W przeciwnym wypadku wycieraczki nie będą odpowiednio zbierały wody. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju wycieraczki nie zdadzą egzaminu w przypadku niektórych starszych modeli samochodów.

Wymiana wycieraczek nie będzie stanowić problemu

W przypadku, gdy nie będzie żadnych problemów ze zdjęciem starej wycieraczki, cały proces nie powinien potrwać dłużej niż 3-4 minuty. Warto również wiedzieć, że w nowszych modelach samochodów posiadającymi pióra bezprzegubowe, montaż wycieraczek będzie jeszcze szybszy, ponieważ wykorzystywane są do tego celu wygodne zatrzaski.

wycieraczki samochodowe

Należy mieć świadomość, ze w niektórych modelach wycieraczki będą chowały się pod maskę, albo listwę w bocznych słupkach. W celu dostania się do nich, konieczne będzie ustawienie ich w pozycji serwisowej.

Wszystkie informacje dotyczące wymiany wycieraczek będą znajdowały się w instrukcji obsługi danego samochodu. Nie wszyscy również wiedzą, że w przypadku, gdy ramię wycieraczki będzie wykrzywione, jest możliwość, ze pióro będzie przeskakiwało po szybie. Konieczna będzie w takiej sytuacji ramienna regulacja.

Zobacz również:  Foteliki samochodowe

Wycieraczka w płynie

Warto wiedzieć, ze producenci chemii samochodowej mają w swojej bardzo szerokiej ofercie asortymentowej wycieraczki w płynie, albo niewidzialne wycieraczki. Są to bowiem powłoki hybrydowe, które są nanoszone na szyby samochodu, w ten sposób woda będzie formowała się w większe krople, a następnie spływała z szyby pod oddziaływaniem pędu powietrza. Trzeba jednak mieć świadomość, że tego typu rozwiązania przeważnie działają krótko.