Wypożyczając samochód należy dokładnie przeczytać regulamin, który podpisujemy. Znajdziemy w nim informacje dotyczące tego, gdzie, kiedy i w jaki sposób powinniśmy zwrócić pojazd. Jakich zasad powinniśmy przestrzegać, jeśli chcemy uniknąć kłopotów przy oddawaniu samochodu do wypożyczalni?

Termin i miejsce zwrotu samochodu

Terminowy zwrot samochodu jest niezwykle ważny. Jeśli nie zdążymy zwrócić auta w zadeklarowanym w umowie czasie to zostaną nam naliczone wysokie opłaty dodatkowe. Może się również zdarzyć, że sytuacja ta zostanie potraktowana jako przywłaszczenie pojazdu i zostanie zgłoszona na policję. Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć samochodu na czas, należy zadzwonić do wypożyczalni i poinformować ich o takiej możliwości na co najmniej 12 godzin przed ustalonym terminem zwrotu. Nie unikniemy w ten sposób dodatkowych opłat (chyba, że problemem jest awaria samochodu), ale z pewnością zabezpieczymy się przed konsekwencjami prawnymi. 

Wynajęty samochód musimy oddać w ustalonym miejscu. Nie musi to być ten sam punkt, z którego pożyczaliśmy samochód, ale dowolna, zaakceptowana przez wypożyczalnię, lokalizacja. Informacja o miejscu zwrotu powinna znajdować się w podpisanej przez nas umowie. Niektóre firmy oferują także możliwość odbioru samochodu z dowolnego miejsca wybranego przez klienta, ale musimy liczyć się z tym, że nie jest to tania usługa. Auto może być zwrócony tylko przez osobę wynajmującą lub jednego z upoważnionych kierowców, którego dane znajdują się na umowie.

Stan zwracanego pojazdu

Oddawany samochód powinien być w dokładnie takim samym stanie jak przed wypożyczeniem. Zasada ta tyczy się głównie jego wyglądu zewnętrznego i wyposażenia. Jeśli pracownicy firmy znajdą na samochodzie nowe uszkodzenia lub zadrapania, zostaniemy wezwani do pokrycia strat. Najlepszym zabezpieczeniem jest wykupienie ubezpieczenia, które pokrywa wszelkie zniszczenia w wypożyczonym pojeździe. W takim przypadku koszt naprawy zostanie pokryty z polisy. Jeśli zrezygnowaliśmy z zakupu ubezpieczenia i zdecydowaliśmy się na blokadę odpowiedniej kwoty na koncie lub wpłacenie kaucji do wypożyczalni, część tych środków nie zostanie nam zwróconych, a firma wykorzysta je do pokrycia kosztów naprawy.

Oprócz tego, auto powinno być zwrócone z kompletnym wyposażeniem. Koniecznie musimy oddać kluczyk i wszystkie dokumenty (dowód rejestracyjny i polisa ubezpieczeniowa), które dostaliśmy podpisując umowę. Podobnie jest z każdym dodatkowym elementem wyposażenia, który znajdziemy w wypożyczonym samochodzie.

Większość wypożyczalni wymaga od nas również oddawania samochodu z pełnym bakiem. Jeśli zwrócimy auto z mniejszą ilością paliwa, będziemy musieli dopłacić za brakującą różnicę. 

Dodatkowe zabezpieczenia

Zanim oddamy kluczyki do wypożyczalni, powinniśmy jeszcze dodatkowo się zabezpieczyć. Po odstawieniu samochodu na miejsce, dobrym pomysłem będzie wykonanie mu serii zdjęć, za pomocą których będzie można bez problemu ocenić stan karoserii w momencie zwrotu. Zabezpieczy nas to przed nieuczciwością niektórych pracowników, którzy mogą chcieć zrzucić z siebie odpowiedzialność za uszkodzenie powstałe w trakcie przeparkowania pojazdu. Warto także wykonać zdjęcia licznika i kontrolki informującej o ilości paliwa w baku oraz zachować ostatni paragon ze stacji benzynowej (najlepiej tankować w miejscu położonym jak najbliżej wypożyczalni).

Zobacz również:  Foteliki samochodowe