Tym razem, choć nie są to wyboje, to jest to coś znacznie większego i głębszego, tunele. Te długie rury na ziemi mogą, co zaskakujące, stanowić poważne problemy dla kierowców, którzy nie mają doświadczania. Nie spotykamy tak wielu w Wielkiej Brytanii, ale są one dość powszechne w Europie kontynentalnej.

Pułapki turystyczne

Czy wiesz na przykład, że pożary pojazdów w wspaniałych europejskich tunelach Mont Blanc i Gotthard pochłonęły pięćdziesiąt ofiar śmiertelnych? Wielu z nich umarło ponieważ błędnie wierzyło, że powinni czekać w swoich wehikułach na pomoc, zamiast jak najszybciej wydostać się z tunelu. Wygląda na to, że jest to oczywiste, ale może być tak, że ludzie wierzą, iż powinni pozostać przy pojeździe dla bezpieczeństwa innych.

Niezależnie od długości tunelu, wypadek w jednym z nich będzie stanowił unikalny problem i niezbędna jest wiedza o tym, co należy zrobić. Przed wjazdem do tunelu zawsze sprawdź swój wskaźnik paliwa, nie ryzykuj wydostania się z tunelu – zakładając, że wiesz, że są na trasie. Najlepiej jest nie dopuścić do zbyt małego zbiornika paliwa.

Zobacz również:  Awaria na autostradzie - kilka wskazówek

Bądź poinformowany

Włącz radio, aby znaleźć stację nadającą informacje o ruchu drogowym. Niektóre większe tunele drogowe w Europie mają własne znaki radiowe i elektroniczne. Tak poważnie podchodzą do tego. Pamiętaj, aby zdjąć okulary przeciwsłoneczne, ponieważ utrudnią one wzrok w ciemnym świetle tunelu.

Dowiedz się, jakie są zasady

Przy wjeżdżaniu do tunelu należy zawsze włączać światła mijania. Jest to i tak przeważnie obowiązkowe. Na przykład w Hiszpanii, jeśli tego nie zrobisz, kierowcy będą mieć problemy. Nie używaj pełnej wiązki światła, ponieważ oślepia to innych kierowców i nie przekraczaj ograniczeń prędkości.

Zawsze zostawiaj dużo miejsca między sobą a samochodem jadącym z przodu i uważaj na światła hamowania. Należy zwracać uwagę na rozmieszczenie wyjść awaryjnych dla pieszych na wypadek, gdyby było to konieczne. W tunelach dwukierunkowych należy trzymać się pobliskiego krawężnika, ponieważ nie wiadomo, czy nadjeżdżający kierowcy nieumyślnie przejadą przez drogę.

Bezpieczeństwo po pierwsze

Zmiana pasa ruchu jest możliwa tylko po otrzymaniu odpowiedniego polecenia. W przypadku awarii świateł awaryjnych należy natychmiast włączyć światła awaryjne i spróbować wybiegu na awarię. Jeśli nie są one dostępne, należy zatrzymać się jak najbliżej krawężnika pobliskiego. Wyłączyć silnik, ale pozostawić kluczyk w stacyjce, aby można było poruszać pojazdem. Następnie ewakuuj pojazd, upewniając się, że każdy jest w bezpiecznym miejscu – z dala od samochodu i na chodniku, jeśli taki jest. W większości krajów europejskich należy nosić kamizelkę odblaskową, która musi być noszona na zewnątrz pojazdu oraz w przypadku przechodzenia do najbliższego telefonu alarmowego w celu poinformowania o tym operatora.

Zobacz również:  Korytarz życia

Jedną z najbardziej przerażających rzeczy jest ogień. Duże tunele będą wyposażone w procedurę, więc próba ugaszenia pożaru będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy zagrożone jest życie. We wszystkich innych przypadkach należy jak najszybciej go ugasić- nie czekaj na informację, co należy zrobić.

W Wielkiej Brytanii większość kierowców ma już podstawową wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego. W Europie sprawy często wyglądają inaczej. Zawsze czytaj znaki i odrabiaj pracę domową. Tunel jest złym miejscem na awarię samochodu.