Czy wiesz, który z płynów eksploatacyjnych w samochodzie jest najważniejszy, odgrywa kluczową rolę i zapewnia silnikowi długą żywotność? To właśnie dzięki olejowi silnikowemu praca układu smarowania jest prawidłowa, a jego żywotność wydłużona. Sprawdź, jak często powinieneś wymieniać olej silnikowy w swoim aucie.

Za co odpowiada olej silnikowy w samochodzie?

 • Eliminację zespołu tarcia następującego między tłokami i cylindrami w trakcie pracy auta.
 • Zmniejszenie oporów występujących podczas pracy silnika, co przekłada się bezpośrednio na obniżenie zużycia paliwa.
 • Eliminację luzów w silniku, które powstają między pracującymi elementami, a także uszczelnienie komór odpowiedzialnych za zużycie paliwa.
 • Redukcję poziomu hałasu występującego podczas pracy silnika.
 • Schłodzenie silnika podczas jego pracy i zapobieganie przegrzaniu poszczególnych jednostek.
 • Wyrzut zanieczyszczeń, które hamuje filtr oleju.
 • Zabezpieczenie przed rdzą.

Jak często wymieniać olej silnikowy?
Każdy producent auta ustala jak często w danym modelu powinien być wymieniany olej silnikowy. Standardowo częstotliwość ta podawana jest w km, np. po przejechaniu 15-30 tys. km lub w latach, np. co dwa lata. Producent określa także ilość płynu, specyfikę, może także wskazać konkretną markę produktu, który powinien zastąpić wyeksploatowany olej silnikowy. Eksperci alarmują, że w autach, którymi jeździmy głównie po mieście, olej powinien być wymieniany znacznie częściej – po 10-12 tys. przejechanych kilometrów. W autach użytkowanych sporadycznie wymiana oleju zalecana jest raz w roku. Mechanicy rekomendują by w autach na gaz olej wymieniać co 10 tys. km.

Mity dotyczące wymiany oleju silnikowego

 • W nowych samochodach częściej trzeba wymieniać olej silnikowy
  Cykliczna wymiana oleju silnikowego dotyczy aut zarówno nowych, jak i tych używanych. Pamiętajmy, że w przypadku nowych samochodów regularna wymiana oleju jest konieczna, by nie utracić gwarancji producenta. Jeśli planujemy sprzedaż auta, to książka serwisowa, w której potwierdzona będzie wymiana płynów, zwiększa naszą wiarygodność i szanse na transakcję zakończoną zbyciem auta.
 • Wymiana oleju silnikowego nie jest konieczna
  Niektórzy właściciele samochodów twierdzą, że regularna wymiana płynów nie jest konieczna lub potrzebna, ale co 50-100 tys. km. Pamiętajmy, że tylko cykliczne serwisowanie auta jest nas w stanie uchronić przed większymi usterkami, które z reguły są czasochłonne, a także bardzo kosztowne.
 • Oleje długoterminowe („long life”) gwarantują kolejną wymianę oleju po przejechaniu co najmniej 30 tys. km.
  Produkty te, reklamowane są jako produkty wytrzymujące najgorsze przypadki, a nawet skrajnie gorące i zimne temperatury powietrza. Jednakże należy pamiętać, że stosując takie oleje nasze auto narażone jest na zwiększenie prawdopodobieństwa awarii turbosprężarki, panewki lub całego silnika. Niestety ma to również drastyczne przełożenie na zawartość naszego portfela.

Planując w naszym budżecie wymianę oleju silnikowego należy zastanowić się przede wszystkim nad jej częstotliwością. W niektórych przypadkach, ograniczających wymianę oleju do minimum, właściciele aut ponoszą dodatkowe koszty związane z awariami auta, które są efektem nieprawidłowego serwisowania, w tym wymiany oleju silnikowego.

Zobacz również:  O czym pamiętać oddając samochód do wypożyczalni?