Bycie eko to obecnie modny styl życia, obejmujący zarówno szeroko pojętą dbałość o naturę, jak i zdrowe odżywianie. Od jakiegoś czas w filozofię bycia eko wpisuje się również styl jazdy samochodem, który jeśli jest eko pozwala zmniejszyć wydatki na paliwo, a dodatkowo nie degraduje aż tak mocno przyrody. Czcze gadanie czy rzeczywiście temat wart rozważenia?

Eco-driving – filozofia, czy moda.

W dosłownym tłumaczeniu to eko jazda. Eko czyli ekologiczna i jazda, czyli prowadzenie samochodu. Eco-driving to w uproszczeniu płynna i świadoma jazda pojazdem, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 20%. Co istotne, oszczędna jazda nie oznacza jazdy wolnej, choć niestety tak najczęściej kojarzy się eco-driving. Mało tego, podczas egzaminu na prawo jazdy kursant musi znać zasady jazdy ekologicznej i umieć zastosować je w praktyce. Z pomocą przychodzą sami producenci samochodów, u których standardem staje się sukcesywne wyposażenie nawet podstawowej wersji samochodu w ekologiczny system start-stop czy podpowiadanie konieczności zmiany biegu, które uczynią samochód bardziej eko.

Zobacz również:  Korytarz życia

Zasady eco-drivingu.

Jest ich kilka, podstawowych. W zależności od możliwości można katalog tych zasad rozszerzyć i wprowadzić w praktykę:

  1. Najważniejsza zasada to prowadzenie samochodu na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach. Zaleca się, by w przypadku silników benzynowych zmieniać bieg na wyższy przy 2500 obr./min., a w przypadku diesli przy 2000 obr./min.
  2. Jeśli warunki drogowe na to pozwalają, zmiana biegów powinna przebiegać dynamicznie, wciskając przy tym pedał gazu do 3/4 głębokości. Umożliwi to skrócenie czasu, kiedy silnik ma podwyższone zapotrzebowanie na paliwo. Dodatkowo należy starać się utrzymywać stałą prędkość, bez gwałtownego hamowania i przyspieszania.
  3. Zamiast jazdy “na luzie” zaleca się toczenie bez wciskania pedału gazu.
  4. Jeśli postój np. przed przejazdem kolejowym, czy na parkingu będzie trwał dłużej 30 sekund, należy wyłączyć silnik.
  5. Redukcja biegów i tzw. hamowanie silnikiem znacząco zmniejsza zużycie elementów hamujących, a także podczas takiego hamowania auto nie zużywa paliwa.
  6. Jazda płynna i przewidująca jest oszczędna, a dodatkowo ułatwia ocenę sytuacji na drodze i daje czas na odpowiednią reakcję.
Zobacz również:  Oklejanie samochodów - świetny patent na nowy design auta

Z zakresu innych zaleceń, czy też dobrych praktyk wymienia się regularną kontrolę ciśnienia w oponach oraz dbałość o dobry stan techniczny pojazdu. Z pewnością samochód mniej obciążony będzie miał mniejsze spalanie, a demontaż relingów i boksu dachowego znacząco zmniejszy zużycie paliwa. Choć trudno to sobie wyobrazić, to nie zawsze jest faktyczna potrzeba jazdy z włączoną klimatyzacją. Jej załączanie również podnosi ilość zużywanego paliwa.

Bycie eko.

Jazda ekologiczna może być ciekawym uzupełnieniem codziennej praktyki osób dbających o przyrodę i portfel. Zmniejszenie ilości zużywanego paliwa, średnio o 20% to wyraźna oszczędność, a zmiana stylu jazdy to również zmniejszenie negatywnego wpływu ludzi na środowisko naturalne. Natomiast jeśli temat eco-drivingu wydaje się zbyt skomplikowany, na rynku dostępne są oferty kursów eco-drivingu.