Bycie eko to obecnie modny styl życia, obejmujący zarówno szeroko pojętą dbałość o naturę, jak i zdrowe odżywianie. Od jakiegoś czas w filozofię bycia eko wpisuje się również styl jazdy samochodem, który jeśli jest eko pozwala zmniejszyć wydatki na paliwo, a dodatkowo nie degraduje aż tak mocno przyrody. Czcze gadanie czy rzeczywiście temat wart rozważenia?
Eco-driving – filozofia, czy moda.
W dosłownym tłumaczeniu to eko jazda. Eko czyli ekologiczna i jazda, czyli prowadzenie samochodu. Eco-driving to w uproszczeniu płynna i świadoma jazda pojazdem, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 20%. Co istotne, oszczędna jazda nie oznacza jazdy wolnej, choć niestety tak najczęściej kojarzy się eco-driving. Mało tego, podczas egzaminu na prawo jazdy kursant musi znać zasady jazdy ekologicznej i umieć zastosować je w praktyce. Z pomocą przychodzą sami producenci samochodów, u których standardem staje się sukcesywne wyposażenie nawet podstawowej wersji samochodu w ekologiczny system start-stop czy podpowiadanie konieczności zmiany biegu, które uczynią samochód bardziej eko.
Zasady eco-drivingu.
Jest ich kilka, podstawowych. W zależności od możliwości można katalog tych zasad rozszerzyć i wprowadzić w praktykę:
- Najważniejsza zasada to prowadzenie samochodu na najwyższym możliwym biegu i na najniższych możliwych obrotach. Zaleca się, by w przypadku silników benzynowych zmieniać bieg na wyższy przy 2500 obr./min., a w przypadku diesli przy 2000 obr./min.
- Jeśli warunki drogowe na to pozwalają, zmiana biegów powinna przebiegać dynamicznie, wciskając przy tym pedał gazu do 3/4 głębokości. Umożliwi to skrócenie czasu, kiedy silnik ma podwyższone zapotrzebowanie na paliwo. Dodatkowo należy starać się utrzymywać stałą prędkość, bez gwałtownego hamowania i przyspieszania.
- Zamiast jazdy “na luzie” zaleca się toczenie bez wciskania pedału gazu.
- Jeśli postój np. przed przejazdem kolejowym, czy na parkingu będzie trwał dłużej 30 sekund, należy wyłączyć silnik.
- Redukcja biegów i tzw. hamowanie silnikiem znacząco zmniejsza zużycie elementów hamujących, a także podczas takiego hamowania auto nie zużywa paliwa.
- Jazda płynna i przewidująca jest oszczędna, a dodatkowo ułatwia ocenę sytuacji na drodze i daje czas na odpowiednią reakcję.
Z zakresu innych zaleceń, czy też dobrych praktyk wymienia się regularną kontrolę ciśnienia w oponach oraz dbałość o dobry stan techniczny pojazdu. Z pewnością samochód mniej obciążony będzie miał mniejsze spalanie, a demontaż relingów i boksu dachowego znacząco zmniejszy zużycie paliwa. Choć trudno to sobie wyobrazić, to nie zawsze jest faktyczna potrzeba jazdy z włączoną klimatyzacją. Jej załączanie również podnosi ilość zużywanego paliwa.
Bycie eko.
Jazda ekologiczna może być ciekawym uzupełnieniem codziennej praktyki osób dbających o przyrodę i portfel. Zmniejszenie ilości zużywanego paliwa, średnio o 20% to wyraźna oszczędność, a zmiana stylu jazdy to również zmniejszenie negatywnego wpływu ludzi na środowisko naturalne. Natomiast jeśli temat eco-drivingu wydaje się zbyt skomplikowany, na rynku dostępne są oferty kursów eco-drivingu.
Najnowsze komentarze