Znudził Ci się design twojego auta? A może posiada jakiś mankament karoserii, który chciałbyś ukryć?

Bardzo efektywnym sposobem na odświeżenie looku czy też zamaskowania wszelkich mankamentów jest zabieg oklejania samochodu.

Na czym polega zabieg oklejania samochodu?

Do oklejania samochodu wykorzystuje się różnego rodzaju folie np. folię carbon. Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni, którą planujemy oklejać. Należy uprzednio ją umyć oraz odtłuścić. Wybrany element dokładnie mierzymy, aby móc odpowiednio przyciąć folię. Warto wziąć pod uwagę, że pokrycie krawędzi wymaga dodania zapasu około 1-2cm. Następnie należy zaopatrzyć się w opalarkę, gdyż akurat bez tego sprzętu zabieg oklejania się nie odbędzie. Zawsze z jednej strony folia pokryta jest warstwą kleju, która jest zabezpieczona cienkim papierem. Rozpoczynając zbieg należy powoli usuwać część papierową i dokładnie przykładać folię warstwą klejącą dociskając miękką szmatką do pokrywanej powierzchni. Opalarka przyda się do tego, aby pod wpływem temperatury folia uległa rozciągnięciu i była bardziej elastyczna, co pozwoli dokładnie pokryć bardziej newralgiczne części karoserii. Po odpowiednim dopasowaniu folię trzeba precyzyjnie dociąć za pomocą nożyka do tapet.

Zobacz również:  O czym pamiętać oddając samochód do wypożyczalni?

Istnieje możliwość, że podczas oklejania pod folię dostaną się pęcherzyki powietrza i cały efekt pracy jest nieco zaburzony. W takim wypadku folię należy od razu ściągnąć i zaaplikować ponownie lub też ewentualnie w przypadku wystąpienia pojedynczego pęcherzyka wystarczy go przebić igłą.

Folia carbon – co to takiego?

Jednym z najlepszych materiałów do zabiegu oklejania jest folia carbon. Służy do aplikacji dosłownie na każdy element karoserii: zderzaki, maska, lusterka itp. Wybór kolorystyki jest dowolny. Sama paleta barw jest bardzo szeroka i każdy może dobrać coś pod swoje indywidualne upodobania. Doskonale maskuje wszelkie niedoskonałości, a auto wygląda jak po profesjonalnym tuningu.

Zastosowanie folii carbon niesie za sobą mnóstwo korzyści. Po pierwsze jest odporna na wodę i pod wpływem opadów atmosferycznych nie traci swoich walorów estetycznych, nie blaknie, nie pęka czy też nie ulega innym procesom, które mogłyby świadczyć o utraceniu fabrycznych właściwości ochronnych. Jest odporna na skrajne różnice temperatur, ogromne letnie upały czy siarczyste mrozy nie naruszają jej w żaden sposób. Auto pokryte folią carbon spokojnie można poddać wszelkim zabiegom kosmetycznym, gdyż jest odporna na zarysowania, a sam proces szorowania czy ścierania absolutnie nie wpływa na jej wygląd i strukturę.

Zobacz również:  Myjnia bezdotykowa - Świadomy wybór!

Folię carbon bardzo łatwo zakupić na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych, a ich cena uzależniona jest od oferowanych wymiarów.

Czy znajdę kogoś kto wykona ten zabieg profesjonalnie?

Niemalże w każdym mieście można znaleźć oferty firm, które zajmują się zabiegiem oklejania samochodów. Ewidentnym plusem oddania auta w ręce profesjonalistów jest nieskazitelność wykonania na najwyższym poziomie. Pracownicy pracujący w takich punktach posiadają ogromne doświadczenie w tego typu czynnościach i raczej nie ma tutaj mowy o niedoróbkach. Koszt oklejania samochodu jest uzależniony od wielkości auta czy też rodzaju użytych materiałów. Czas realizacji wynosi od 2 do 5 dni. Natomiast koszt wykonania oscyluje w granicach 4500 – 7000 zł.